top of page

O MNE

Vždy som túžil lietať.
A KTO NIE?

Už ako malý chlapec som sníval o lietaní v oblakoch. Podobné sny zažil asi každý. Lietanie ma vždy fascinovalo. Už v detstve som začal zbierať modely lietadiel. Moju chuť lietať to však neuspokojilo. Chcel som skutočne lietať! V roku 2005 som začal navštevovať modelársky krúžok, kde sme z dreva podľa výkresov vyrábali rôzne hádzadlá a upútané modely so spaľovacím motorom. Avšak stále to nebolo ono. Upútaný model je ovládaný lankami, takže to bolo ako si púšťať veľmi rýchleho a hlučného šarkana. Postupne som preto prešiel na diaľkovo ovládané modely vrtuľníkov a lietadiel. Bavilo ma to, no stále som mojim modelom závidel pohľad z neba. Začať reálne lietať pre mňa, ako študenta bez príjmu, bolo nereálne. Rozmýšľal som, aký je najjednoduchší spôsob dosiahnuť pohľad z neba. A v tom mi to došlo. Pošlem do neba kameru! 

Hneď po maturitách som si preto zarobil na prvého FPV drona a okuliare na prenos videa. V roku 2015 bol tento koníček ešte v plienkach a informácií bolo málo. Trvalo mi dlhé dva roky plné omylov, chýb, nervov a zničených súčiastok, kým som získal potrebné vedomosti. Od roku 2017 som sa začal aktívne venovať FPV dronom a tvorbe videa. Spoznal som množstvo ľudí s rovnakým záujmom a na Slovensku sme vytvorili komunitu. Po čase mi to stále nestačilo. Chcel som byť reálny pilot! Znovu sa začalo hľadanie najdostupnejšieho spôsobu, ako sa ním stať. A tým bol paragliding. V roku 2018 som absolvoval kurz, úspešne zložil skúšky a stal sa držiteľom preukazu pilota padákových a závesných klzákov. Dobehol ma však dlhodobý problém, ktorým trpím od detstva. Kinetóza. Tento problém mi zážitok z reálneho lietania tak znepríjemnil, až som pochopil, že napriek mojim snom, lietanie nebude nič pre mňa. Preto som sa rozhodol ostať nohami na pevnej zemi, lietať pomocou kamery iba mysľou a duchom, a naplno sa začať venovať dronom.

Odvtedy som vystriedal desiatky dronov a rozhodol som sa začať lietať legálne. Úspešne som zložil teoretické a praktické skúšky na dopravnom úrade civilného letectva a skoro rok mi trvalo získať všetky papiere a povolenia na prevádzkovanie UAV (dronu). Dnes som licenciovaný pilot bezpilotných lietadiel a držiteľ povolenia na vykonávanie leteckých prác!  

bottom of page